تزریقات - Ariyavet Ariyavet

تزریقات

نحوه تجویز دارو ها به نوع حیوان، آرام بودن آن، نوع دارو و شکل دارویی، نوع و وضعیت بیماری از نظر حاد و مزمن بودن ، طول مدت درمان و شرایط صاحب حیوان بستگی خواهد داشت.

اکثر دامپزشکان دارو ها را بصورت تزریقی ترجیح میدهند. دلیل این کار اطمینان از دریافت دارو توسط حیوان، تاثیر سریعتر و مطمئن تر و راحتی آن است. در این مورد چند نکته وجود دارد.

۱- تزریق بسته به نظر دامپزشک ، نوع دارو و بیماری ممکن است وریدی ( معمولا با سرم )، عضلانی و یا زیر جلدی باشد. گاهی بخاطر اخلاق حیوان دامپزشک تصمیم می گیرد نوع تزریق را عوض کند. بعنوان مثال در سگی که ناآرام و تهاجمی است تزریق زیر پوستی نسبت به عضلانی کمتر باعث تحریک حیوان شود. و یا وقتی که لازم است به حیوان سرم تزریق شود دامپزشک از فرمهای تزریق وریدی بجای عضلانی استفاده می کند که کمتر باعث اذیت حیوان شود ولی تزریقات روزهای بعدی احتمالا بصورت عضلانی خواهد بود.

۲- به هیچ وجه درخواست نکنید که تزریقات روزهای آتی را خودتان انجام دهید. ممکن است ساده به نظر برسد ولی در صورتیکه شما به تزریقات پزشکی هم آشنایی داشته باشید در مورد تزریق به حیوان موضوع کمی فرق می کند.

۳- گاهی ممکن است دامپزشک برای پرهیز از تزریقات مکرر ، از داروهای طولانی اثر استفاده کند ولی همیشه این امر امکان پذیر نیست.

۴- همانند انسان ، بدن بعضی از حیوانات ممکن است به بعضی دارو ها ( از جمله پنی سیلین ها ) حساسیت داشته باشد. حساسیت به دارو قابل پیش بینی نیست و همچنین در سگ و گربه قابل تست کردن نیز نمی باشد. حتی این حساسیت در مورد واکسن ها هم دیده می شود. گرچه تعداد رخداد شوک پس از تزریق کم است ولی همیشه احتمال وقوع دارد. بنابراین ۵ تا ۱۰ دقیقه پس از تزریقات ( حتی واکسن ) در کلینیک حضور داشته باشید تا اگر شوکی اتفاق افتاد اقدام لازم توسط دامپزشک صورت گیرد. اولین علامت شوک، ملچ ملوچ کردن ، ترشح بزاق زیاد و مشکل در تنفس حیوان است.

.

نظر خود را بنویسید!


ارسال نظر

نظرات (0)