آشنایی با همستر و طرز نگهداری آن به عنوان یک حیوان خانگی و ملزومات آن - Ariyavet Ariyavet

  • صفحه اصلی
  • مقالات
  • آشنایی با همستر و طرز نگهداری آن به عنوان یک حیوان خانگی و ملزومات آن

آشنایی با همستر و طرز نگهداری آن به عنوان یک حیوان خانگی و ملزومات آن

لانه سازی:
برای نگه داری همستر در خانه به عنوان پت باید در نظر داشته باشیم که قفس بهتر است که به حالت فلزی باشد وزیاد هم بلند ودارای ارتفاع نباشد تا تهویه ی هوا بهتر صورت گیرد و برای بالا رفتن هنگام پایین آمدن خطر سقوط نداشته باشد قفس نگهداری میتواند به حالت چوبی وپلاستیکی نیز باشد ولی باز هم خطر جویده شدن توسط حیوان را دارد ولی در کنار همه ی این ها آکواریم میتواند نقشی بهتر حتی از قفس فلزی بازی کند. قفس همستر باید داری وسیل سرگرم کننده باشد و حد اقل آن یک چرخ وفلک برای براورده ساختن نیاز بدنی و به نوعی ورزش برای حیوان به شمار می آید.بعضی قفس ها داری تونل های پی در پی میباشدکه بسار مناسب است ولی درفصول گرم وحتی فصول معتدل خطر خفگی حیوان به علت جلوگیری ازتهویه ی هوا توصیه نمیشود.
در کل هر قفسی برای حیوان انتخاب میکنیم باید از عاری از هر گونه مسیر فرار باشد چون همستر به شدت پر جنب وجوش است و فرار همستر از قفس بیشترین احتمال را دارد.

کف قفس به هیچ عنوان نباید مثل کف قفس پرندگان توری مانند با فاصله ی زیاد باشد چون برای حیوان استرس زا میباشد وهمستر را عصبی میکند.
در قفس همستر باید سعی بشود وسایل بازی مهیا باشد و این وسایل باید به گونه ای نباشد که باعث جراحت حیوان بشود چون اگر همستر ها بهصورت چند تایی نگه داری بشوند بر اساس یک خصوصیت رفتاری همستر های دیگر به همسترمجروح حمله میکنند و آن حیوان با خطر مرگ مواجه است.
کف قفس را باید با موادی مثل پوشال وخاک اره ویا پنبه بپوشانیم ولی بهترین انتخاب رای پوشاند کف قفس پوشال است.
همستر طبق خصوصیات رفتاری اش قسمتی از قفس را برای مکان ادرار انتخاب میکند بهتر است مکان ادرارش را با پنبه یا دستنال کاغذی بپوشانیم تا حیوان راحت تر باشد.

بهتر است در قفس همستر یک مکانی کوچک وسر پوشیده به عنوان خانه که مکان خواب همستر باشد و جنس آن خانه زیاد اهمیتی ندارد ولی باید مستحکم و عاری از چیز های تیز باشد وکف آن را بهتر است با پنبه بپوشانیم.البته خاک اره هم میتواند انتخاب خوبی باشد ولی اگر همستر ای که به عنوان حیوان خانگی داشته باشید از نوع مو بلند است به هیچ وجه خاک اره نه برای پوشاندن کف قفس ونه برای کف خانه ی همستر توصیه نمیشود چون به موی همستر چسبیده وباعث عصبی شدن حیوان میشود.
به کار بردن یک ظرف کوچک کم عمق برای قرار دادن غذای حیوان بسیار مهم است چون با گذاشتن غذا در آن مکان حیوان نسبت به ظرف غذا شرطی میشود و در تربیت حیوان بسیار نقش مهمی بازی میکند
قفس همستر باید از محل تابش مستقیم افتاب دور باشد و به وسایل گرم کننده هم نباید زیاد نزدیک باشد چون همستر میتواند سرما را خیلی راحت تر از گرما تحمل بکند به خصوص که نژاد روسیه ای بسیار به گرما حساستر از بقیه ی نژاد ها است دمای محل نگه داری همستر باید بین ۱۸ -۲۱ در جه ی سانتی گراد باشد.
همستر ها معمولا زندگی شبانه دارند تا از دست شکار و صیاد و پرندگان صیاد در امان بمانند.

نظر خود را بنویسید!


ارسال نظر

نظرات (0)